Thursday, April 07, 2016

Počinje 42. manifestacija za decu "Pesnička štafeta"

Pesnička štafeta
Pesnička štafeta
„PESNIČKA ŠTAFETA“ 

Gradske narodne biblioteke “Žarko Zrenjanin”

Uz „Zmajeve dečje igre”, „Pesnička štafeta“ ubraja se u manifestacije za decu sa najdužom tradicijom u Srbiji. Od prve „Pesničke štafete“ koja je održana 1975. godine, u kontinuitetu, najbolji pesnici za decu bili su gosti-voditelji manifestacije: Desanka Maksimović, Mira Alečković, Ljubivoje Ršumović, Dobrica Erić, Vesna Aleksić, Mošo Odalović, Raša Popov, Duško Trifunović, Dragan Lukić, Pero Zubac, Igor Kolarov, Dejan Aleksić, Branko Stevanović, Jasminka Petrović...

Prateći osnovnu zamisao: podsticanje i afirmaciju stvaralaštva dece i pisane reči namenjene deci, „Pesnička štafeta“ je postala jedna od manifestacija za decu sa najdužom tradicijom i, u odnosu na ostale, jedinstvena po svojoj koncepciji.

Odabrani pesnik, sa bibliotekarima Gradske narodne biblioteke „Žarko Zrenjanin“, devet dana putuje, gostuje u oko šezdeset škola Srednjeg Banata i opštine Titel, bira najbolje poetske radove koje mu prezentuju učenici i predstavlja svoju pesničku zbirku koju uoči manifestacije objavljuje Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“. 

Na velikoj svečanosti kojom se manifestacija završava, nagrađuju se autori najboljih pesama i dele se specijalne nagrade. 

Primarna ideja manifestacije jeste razvoj kreativnosti u oblasti pisanog stvaralaštva kroz neformalno druženje i razgovor. Cilj nije samo otkrivanje mladih talenata, već i istrajavanje na razvoju navike čitanja i približavanje pisane reči deci, u nadi da se formiraju generacije koje će postati njeni ljubitelji i poštovaoci. 

„Pesničku štafetu“ čini jedinstvenom i broj njenih učesnika: u samoj manifestaciji aktivno učestvuje oko 3.000 osnovaca angažovanih u okviru takmičarskog, recitatorskog, muzičkog i dramskog izraza, dok približno 10.000 najmlađih prati kompletna dešavanja u vezi sa njom.

Budući da je manifestacija „Pesnička štafeta“ namenjena učenicima nižih i viših razreda osnovne škole, realizuje se u koordinaciji sa prosvetnim radnicima i predstavlja kreativni doprinos nastavi maternjeg jezika i književnosti: učenicima je omogućeno da upoznaju reprezentativne savremene stvaraoce književnosti za decu i mlade i da im predstave svoje stihove, ali pored literarnog i svoje likovno, folklorno i drugo stvaralaštvo. Deci je omogućeno da na „Pesničkoj štafeti“ učestvuju na maternjem jeziku. 

Kroz saradnju Gradske narodne biblioteke „Žarko Zrenjanin“ sa šest opština Srednjeg Banata i opštinom Titel promoviše se takođe i multikulturalnost i uvažavanje različitosti.

Satnica Pesničke štafete 2016. 

Dečja manifestacija "Pesnička štafeta" trajaće u periodu od 11. 4. 2016. do 22. 4. 2016. god. Posete pesnika realizovaće se prema sledećem rasporedu:

PONEDELJAK, 11. 4. 2016. godine 

R.br. NAZIV ŠKOLE MESTO VREME 

1. OŠ "ĐURA JAKŠIĆ" BAN. DVOR 8:00 
2. OŠ "PETAR KOČIĆ" ČESTEREG 9: 00 
3. OŠ "ADI ENDRE " TORDA 10:00 
4. OŠ “ 1. OKTOBAR” BAŠAID 11:00 
5. OŠ “ĐURA JAKŠIĆ”
OŠ "BRANKO RADIČEVIĆ"
OŠ “STANKO KRSTIN” 
OŠ “4. OKTOBAR” SRPSKA CRNJA ALEKSANDROVO RADOJEVO VOJVODA STEPA 12:45 
6. OŠ “P.P. NJEGOŠ” ZRENJANIN 15:30 

UTORAK, 12.4.2016. godine 

1. OŠ "DOSITEJ OBRADOVIĆ" ZRENJANIN 8:15 
2. OŠ “ĐURA JAKŠIĆ” ZRENJANIN 9:45 
3. OŠ “BRATSTVO” ARADAC 11:15 
4. OŠ “SVETOZAR MARKOVIĆ TOZA” TARAŠ 13:15 
5. OŠ “SVETOZAR MARKOVIĆ TOZA” ELEMIR 14:45 
6. OŠ „DR BOŠKO VREBALOV“ MELENCI 16:30 

SREDA, 13. 4. 2016. godine 

1. OŠ "1. OKTOBAR” BOTOŠ 8:15 
2 OŠ "MLADOST" TOMAŠEVAC 9:45 
3. OŠ "UROŠ PREDIĆ" ORLOVAT 11:15 
4. OŠ "BRANKO ĆOPIĆ" LUKIĆEVO 12:30 
5. OŠ “DR ALEKSANDAR SABOVLJEV” EČKA 13:45 
6. OŠ "DR JOVAN CVIJIĆ" ZRENJANIN 15:15 

ČETVRTAK, 14. 4. 2016. godine 

1. OŠ “2. OKTOBAR” ZRENJANIN 8:15 
2. OŠ “ĐURA JAKŠIĆ” PERLEZ 10:00 
3. OŠ “STEVAN KNIĆANIN” KNIĆANIN 11:45 
4.. OŠ “SVETOZAR MILETIĆ” TITEL, VILOVO 13:15 
5. OŠ “SVETOZAR MILETIĆ” LOK 15:00 
6. OŠ “SVETOZAR MILETIĆ” GARDINOVCI 16:15 

PETAK, 15. 4. 2016. godine 

1. OŠ “SONJA MARINKOVIĆ” ZRENJANIN 8:15 
2. OŠ “MILAN STANČIĆ UČA” KUMANE 10:15 
3. OŠ “DOSITEJ OBRADOVIĆ” BOČAR 12:15 
4. OŠ “DR ĐORĐE JOANOVIĆ” NOVO MILOŠEVO 13:45 
5. OŠ “JOSIF MARINKOVIĆ” NOVI BEČEJ 15:00 
6. OŠ “MILOJE ČIPLIĆ” NOVI BEČEJ 16:30 

PONEDELJAK, 18. 4. 2016. godine 

1. OŠ”SLAVKO RODIĆ” LAZAREVO 8:15 
2. OŠ "PETAR KOČIĆ" B. DESPOTOVAC 9:45 
3. OŠ „IVO LOLA RIBAR“ SUTJESKA 11 
4. OŠ "SLAVKO RODIĆ" KRAJIŠNIK 12:15 
5. OŠ "STEVAN ALEKSIĆ" JAŠA TOMIĆ 13:30 
6. OŠ “ALEKSA ŠANTIĆ” SEČANJ 14:45 
7. OŠ “VUK KARADŽIĆ” ZRENJANIN 16:30 

UTORAK, 19. 4. 2016. godine 

1. OŠ “JOVAN DUČIĆ” KLEK 8:15 
2. OŠ “SVETI SAVA” R. TOPOLOVAC 9:45 
3. OŠ “ĐORĐE KOŽBUH” TORAK 11:15 
4. OŠ „ĐURA JAKŠIĆ“ MEĐA 12:45 
5. OŠ “MILOŠ CRNJANSKI” SRPSKI ITEBEJ 14:00 
6. OŠ “SVETI SAVA” ŽITIŠTE 15:45 

SREDA, 20. 4. 2016. godine 

1. OŠ “VUK KARADŽIĆ” KONAK 8:00 
2. OŠ “ŽARKO ZRENJANIN” BOKA 9:00 
3. OŠ “BRAĆA STEFANOVIĆ” NEUZINA 10:30 
4. OŠ “VELJKO ĐURIČIN” JARKOVAC 11:45 
5. OŠ "JOVAN JOVANOVIĆ ZMAJ" ZRENJANIN 13:30 
6. OŠ “ŽARKO ZRENJANIN” ZRENJANIN 15:00 
7. OŠ “SERVO MIHALJ” MUŽLJA 16:30 

ČETVRTAK, 21. 4. 2016. godine 

1. OŠ “SVETI SAVA” STAJIĆEVO 8:00 
2. OŠ “BRATSTVO JEDINSTVO” BELO BLATO 9:15 
3. OŠ “DOSITEJ OBRADOVIĆ” FARKAŽDIN 11:15 
4. OŠ “BRANKO RADIČEVIĆ” ČENTA 12:45 
5. OŠ “9. MAJ” ZRENJANIN 14:45 

Program završne svečanosti Pesničke štafete održaće se 22. 4. 2016. godine, u 11 časova, u sali Kulturnog centra.

0 komentara:

Post a Comment

E-mail newsletter

Budite među prvima koji će saznati najnovije informacije
Unesite vaš Email:

* Pogledajte kako izgleda primer maila